دکوپاژ دستمال کاغذی 2

وسایل مورد نیاز برای این کار :

۱- سطحی که می خواهیم روی آن کار انجام دهیم ، که این سطح می تواند شیشه ، پارچه ، چینی ، چوب ، صابون ، شمع ، پلاستیک و یا فلز باشد . من در این نمونه کار ظرف فلزی را که جای روغن بوده انتخاب کرده و ابتدا برای زیر کار با اسپری رنگ روغن سفید یک لایه آن را رنگ کرده ام .

۲- بسته به اینکه سطح زیر کار چه جنسی داشته باشد باید از چسب مخصوص به همان سطح استفاده کنیم برای چسباندن دستمال کاغذی . برای مثال برای چوب باید از چسب چوب استفاده کرد ، برای پارچه از چسب مخصوص دکوپاژ روی پارچه ، برای فلز و پلاستیک هم می توان از چسب چوب استفاده کرد و هم از چسب ( دی ام ۵) یآ چسب بیندر . برای سطوحی هم که لیز و لغزنده هستند مثل شیشه ، شمع و صابون باید ابتدا با قلم موی نرم یک لایه ماده ای با نام ( مدیوم شیشه و کاشی ) را استفاده کرد تا لغزندگی سطح از بین برود بعد دستمال را با چسب بیندر یا دی ام ۵ چسباند

 

 هر دستمال کاغذی سه لایه دارد که لایه اول طرح دار است و لایه های بعدی سفید هستند و برای تمیزی بیشتر کار باید لایه های سفید را جدا کرد و فقط لایه ی طرح دار را استفاده کرد .

 تصاویر به ترتیب از راست به چپ : ماده ی مدیوم کاشی و شیشه ، چسب دی ام ۵ ، و دو تای بعدی لاینر اکلیلی هستند که برای زیبایی بیشتر آخر کار روی بعضی از نقاط طرح می زنیم .

 می توانیم دستمال کاغذی را به دو روش استفاده کنیم . روش اول اینکه از تمام دستمال کاغذی استفاده می کنیم مانند آنچه در گلدان قرمز می بینید و روش دوم اینکه طرح اصلی را کاملا از بقیه دستمال قیچی می کنیم مانند آنچه که در گلدانهای سبز مشاهده می کنید و این کاملا سلیقه ای است .

 

 

 

 برای چسباندن دستمال روی کار باید از وسط دستمال قلم موی آغشته به چسب را به آرامی به سمت لبه های دستمال بکشیم تا هیچ حباب هوایی زیر دستمال نماند .

 

 چند ساعت می گذاریم بماند تا چسب کاملا خشک شود .

 با یک تکه اسفنج و رنگ آکرولیک که متناسب با رنگ دستمال باشد دور کار با به صورت ضربه ای رنگ می کنیم و می گذاریم تا کامل خشک شود . 

 

 بعضی از جاهای طرح را با لاینر اکلیلی به دلخواه می کشیم . چسب موجود در این نوع لاینر بعد از خشک شدن بی رنگ شده و اکلیل ها جلوه پیدا می کنند .

 

 در آخر هم برای قابل شستشو شدن البته بسته به جنس سطح از اسپری جلا استفاده می کنیم . امیدوارم با این توضیحات بتوانید کارهای زیبایی با دستمال کاغذی انجام دهید .

 

 

 

 

 

 

 

!! نوشته شده توسط ندا نبوی | 15:56 | دوشنبه ۳ اسفند۱۳۸۸ •

RSS